KAUZA KAMERY
V ČASE

Milan Kroupa Jak to doopravdy bylo?
Shrňme si to od začátku.

11. 9. 2009

Uzavírá jablonecký starosta PETR TULPA (DOMOV NAD NISOU) „Smlouvu o poskytnutí dotace č. LB/0465/S“ s Regionální radou regionu soudržnosti Severovýchod. Jedná se o dotační částku 62 206 649,97 Kč. Dotace byla určena na Regeneraci bývalé požární zbrojnice a modernizaci kamerového a dohlížecího systému.

6. 11. 2009

Starosta PETR TULPA (DOMOV NAD NISOU) podepisuje smlouvu o dílo na „Modernizaci kamerového a dohlížecího systému“. Ve smlouvě není zohledněn fakt, že „Studie ekonomického hodnocení projektu“ vytvořená Euroregionem Nisa – regionálním sdružením, uvádí že komunikace bude probíhat „v rámci uzavřeného okruhu“. Tento fakt si lze vyložit několika různými způsoby, ale nelze z něj jednoznačně vyvodit, že je nezbytně nutné, aby kamerový okruh nemohl fungovat v rámci jiné sítě, ale v uzavřeném okruhu. Toto je možno považovat za počátek problému, který následně gradoval.

15. 7. 2010

Společnost GREPA Networks s.r.o. (GREPA) jako subdodavatel získala od společnosti Telmo spol. s r.o. zakázku na dodávku bezdrátové infrastruktury pro přenos Městských kamerových dohlížecích systémů (MKDS) města Jablonec nad Nisou a na provoz tří optických tras pro období 20. 12. 2010 až 20. 12. 2015 pro přenos MKDS. Jednalo se o projekt města Jablonec podpořený evropskou dotací. GREPA zakázku předala Telmu 20.12.2010. Následný provoz optických tras po období 20. 12. 2015 nebyl právně zajištěn. Na tento stav GREPA následně mnohokrát upozorňovala a žádala po městě nápravu.

2016

Byla započata oprava věže jablonecké radnice a v rámci této akce musely být veškeré systémy MKDS vymístěny. V průběhu rekonstrukce se ukázalo, že původní umístění antén na věži radnice nikdy nebylo Památkovým úřadem schváleno, a proto se antény po rekonstrukci věže nemohly na plášť radnice vrátit. Umístění na plášti věže bylo proto v nesouladu s právem ČR a tento stav bylo třeba napravit.


Z důvodu výše uvedeného byla GREPA oslovena, aby zajistila provoz kamerového systému prostřednictvím své sítě a vysílacích bodů. Na základě objednávky č. OBJMP 11/2016 ze strany Statutárního města Jablonec nad Nisou a následně objednávky OÚaHR/OIV/53/2016/Be tak následně učinila. V tomto okamžiku začala GREPA provozovat celý MKDS v Jablonci na vlastní síti. Oproti předpokladu nikoliv pouze dočasně po dobu oprav radniční věže, ale trvale a hlavně zdarma.





V ČEM BYLY HLAVNÍ
PROBLÉMY?


1. Tehdejší náměstek pro správu financí a městského majetku MILOŠ VELE (ODS) zadal „z ruky“ zakázku bez výběrového řízení, takže porušil zákon o zadávání veřejných zakázek.


2. Primátor PETR BEITL (ODS) 15. 4. 2016 zaslal na Regionální radu regionu soudržnosti Severovýchod „Oznámení příjemce o změnách v projektu“, kde uvedl, že s ohledem na plánovanou rekonstrukci radniční věže dojde k přemístění vysílacích zařízení. Dále uvádí, že dojde k výměně bezdrátových pojítek za optické spoje. Také uvádí, že „nová optická síť je na základě požadavků provozovatelů systému budována postupně během přeinstalace jednotlivých zařízení“. Uvedl tím Regionální radu v dojem, že si město buduje svoji vlastní síť, ke které postupně připojuje kamerové body. To byla zjevná nepravda, protože město optickou síť v té době nebudovalo a dosud nebuduje. Jediný optický propoj, který město má a využívá, je propojení objektu radnice a pobočky v ulici Komenského. Žádost primátora byla napsána vágně a s ohledem na to, že město nevlastnilo žádnou optickou infrastrukturu lze vyvozovat, že se jednalo defacto o dotační podvod.


3. Město GREPĚ za provoz MKDS od 20. 12. 2015 nic neplatilo a nikdo z vedení města to ani přes urgence MILANA KROUPY nebyl schopný několik let vyřešit. Nicméně, GREPA s ohledem na bezpečnost ve městě MKDS provozovala dál s vidinou finančního narovnání.

25. 9. 2018

V rámci posledního jednání zastupitelstva končící koalice (ODS, ČSSD, Domov nad Nisou, Nová budoucnost pro Jablonec, TOP 09) poněkud překvapivě odhlasovala usnesení, že se město má finančně vyrovnat s GREPOU za provoz MKDS. Tento úkol byl uložen primátorovi města PETRU BEITLOVI (ODS).




MILAN KROUPA
PRIMÁTOREM


15. 11. 2018

MILAN KROUPA (ANO) se stal jabloneckým primátorem. Informoval o výše uvedeném problému jeho firmy své koaliční partnery (Piráti, Společně pro Jablonec). V tuto chvíli se už jednalo o střet zájmů, o kterém veřejně mluvil a snažil se ho po dohodě s koaličními partnery rychle vyřešit. Úkol pro primátora z posledního jednání končícího zastupitelstva z 25. 9. 2018 na něj logicky přešel.


Byl to už tehdy od ODS záměr, protože tušila, že ve volbách neuspěje?


jaro 2019

Na základě dohody s koaličními partnery zadal MILAN KROUPA (ANO) zpracování autorizovaného odhadu na cenu služeb za dané období, který ve výsledku zjistil hodnotu přesahující částku pět milionů. Aby nedošlo k žádným pochybnostem, zpracovávala audit a odhad ceny renomovaná nezávislá společnost Grant Thornton. Koaliční partneři však zpochybnili zadání odhadu, paradoxně ODS v opozici tak nečinila nikdy.

20. 6. 2019

Odhad byl předložen zastupitelstvu města k projednání. Koaliční partneři situaci rozvířili a opozice toho využila. Odhad zněl na částku 5 850 000 Kč.




JAK TO BYLO S ÚDAJNÝM
VYPNUTÍM KAMER?


Koaliční partneři v té době přišli s domněnkami typu, že GREPA MKDS zcizila, že ho v praxi neprovozuje, že ho provozuje jen z části a podobně. Situace byla velice vyhrocená, a proto se z důvodu dokázání skutečného stavu MILAN KROUPA (ANO) odhodlal pro velmi nešťastné řešení, a to pro dočasné, předem avizované vypnutí datové komunikace ke kamerám. Tento krok byl předem oznámen Městské policii, která v kritických místech na cca 2,5 hodiny zvýšila svůj dohled (Tento fakt potvrdil ředitel Městské policie ROMAN ŠÍPEK na zastupitelstvu města). Nikdy však nedošlo k vypnutí kamer ani kamerového systému jako takového!

18. 9. 2019

Byl MILAN KROUPA (ANO) z pozice primátora odvolán.


Mnohem politicky zkušenější ODS se Starosty pro Liberecký kraj rozložili koalici a ODS opět získala křeslo primátora Jablonce.

17. 10. 2019

Na základě usnesení Zastupitelstva města ZM/193/2019 společnost GREPA Networks a statutární město Jablonec nad Nisou uzavřely smlouvu o narovnání, která byla kompromisem mezi odhadem hodnoty poskytnutých služeb a možností zakázky malého rozsahu. Částka byla stanovena na 2 090 931 Kč, odsouhlasilo ji zastupitelstvo města, včetně zastupitelů za ODS. Potvrdilo se tak, že finanční nároky GREPY byly vždy legitimní!


Od 1. 1. 2024 společnost GREPA Networks MKDS v Jablonci nad Nisou neprovozuje.




CO JE DŮLEŽITÉ
VĚDĚT?


1. MILAN KROUPA nebyl nikdy z ničeho obviněn ani obžalován.


2. Postup MILANA KROUPY kontroloval i NKÚ a nenašel žádná pochybení.


3. V rámci odstavení datové komunikace ke kamerám padlo trestní oznámení. Po projevení účinné lítosti ze strany MILANA KROUPY státní zastupitelství případ odložilo.